Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

piekielni.pl

Pokaż menu
Szukaj

Czy ktoś może mi wytłumaczyć? Od dawna panuje irytująca moda na zwroty…

Czy ktoś może mi wytłumaczyć?

Od dawna panuje irytująca moda na zwroty typu: „Idzie tatuś z synkiem i Oboje…”, „Bracia mieszkali oboje w jednym domu”, „Dwóch chłopców łowiło ryby, oboje nie mieli szczęścia”.

Za każdym razem pytam, który z nich był dziewczyną.

by kudlata111
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar Mb24
1 11

A nie można dawać tobie minusów bo namierzysz nas przez IP

Odpowiedz
avatar yanka
18 22

Jest też pewna mocno irytująca moda na pisanie historii o niczym, czasem połączona z editami typu ,,ci co minusuja to coś tam", albo ,,nie rozumiem za co minusy".

Odpowiedz
avatar magic1948
-1 3

@yanka: Ale jak się minusuje/plusuje, to wypada napisać dlaczego.

Odpowiedz
avatar yanka
0 2

@magic1948: xD pierwsze słyszę, że powinnam pisać komentarz zawsze, jak ocenie historię. Pisze komentarz jak mam coś do powiedzenia.

Odpowiedz
avatar Peppone
7 9

A niby gdzie widzisz IP przypisane do minusów?

Odpowiedz
avatar bazienka
1 1

@Peppone: o co chodzi z tym IP? widze, ze nastapila edycja, ale coz tam takiego bylo?

Odpowiedz
avatar Limek
8 14

Bo obecnie szerzy się analfabetyzm, wystarczy spojrzeć na byle jakie forum na fb. Takie czasy, czasy obrazków na insta i 140 znaków na twitterze.

Odpowiedz
avatar konto usunięte
2 6

@Jaladreips: Dostajesz bany za sposob wypowiedzi a nie jej tresc

Odpowiedz
avatar Jaladreips
-1 3

@nursetka: ciekawe, bo ja dostałem za nazwanie kogoś analfabetą, a jak mnie ktoś nazywa idiotą, debilem, kretynem, śmieciem czy innymi słowami, (których nie napiszę, bo dostanę bana za wulgaryzmy) i zgłaszam to admini albo to totalnie ignorują, albo po prostu usuwają komentarz, ale bana tamtemu nie dają.

Odpowiedz
avatar CynCyn
14 14

Odnosząc się do właściwej treści: nie wydaje mi się, żeby w tej kwestii można było mówić o "modzie". To jeden z częstszych błędów popełnianych przez użytkowników naszego języka, a przynajmniej takie odnoszę wrażenie (nie opieram się na żadnych statystykach ;). Był on powszechny 20 lat temu, jest powszechny również teraz. Tak jak na przykład "cofanie do tyłu" czy "okres czasu". Dlaczego akurat te błędy są tak popularne? Nie mam pojęcia. Dlaczego wydaje Ci się, że niepoprawne użycie "oboje" jest w tej chwili "modne"? Być może czytałaś ostatnio artykuł o błędach językowych albo słuchałaś wypowiedzi, w której z jakiegoś powodu to nieszczęsne "oboje" ubodło cię szczególnie mocno.... i teraz zwracasz na to większą uwagę. Po prostu wyczuliłaś się na ten błąd (zapewne nieświadomie!). To popularne zjawisko, często przydarza się też np. kiedy poznajemy nowe słowo w języku obcym - nagle wydaje nam się, że widzimy/słyszymy je wszędzie, chociaż częstotliwość jego użycia z dnia na dzień nie wzrosła o 300%. ;) Ja bym się skłaniała do takiego wyjaśnienia, gdyż sama nie zaobserwowałam nasilenia tego błędu. Mogę się oczywiście mylić! Czasem jest też tak jak z popularnym "madkowym" myleniem "przynajmniej" i "bynajmniej" - duża grupa ludzi zaczyna zwracać na to uwagę, wytykać ten konkretny błąd, a nawet popełniać go specjalnie w celu prześmiewczym. Nie musi to wcale oznaczać, że błąd ten pojawił się nagle, zupełnie znikąd. Język polski nie należy do najłatwiejszych i wiele osób popełnia różnorakie błędy. Osobiście dbanie o poprawność wypowiedzi uważam za bardzo ważne i stanowczopopieram zwracanie uwagi na tego rodzaju błędy (i jestem świadoma, że ja również popełniam błędy!). Tylko że takie zwracanie uwagi powinno się odbywać przy zachowaniu kultury osobistej. Myślę że tutaj minusy lecą dlatego, że twój post wydaje się dość agresywny i prześmiewczy; powiedziałabym nawet, że nieelegancki.

Odpowiedz
avatar eulaliapstryk
4 4

@CynCyn: A wiesz co, bywają "modne" błędy językowe. Od jakiegoś czasu słyszy się często: "półtorej roku" i "pięć/sześć/siedem kilometry". Słowo daję, że dziesięć lat temu jeszcze tego nie było. Wyczulona jestem na takie babole i zauważam, "bynajmniej" i "przynajmniej" ludzie mylą od lat, ale te kwiatki są stosunkowo świeże.

Odpowiedz
avatar katem
6 6

@eulaliapstryk: Mam wrażenie, że faktycznie - bywają "modne" błędy. Wydaje mi się, że dawno temu nie było tylu błędów typu "ą" w celowniku liczby mnogiej (np. pieniądzą, "tym osobą" zamiast "tym osobom"). Nie wiem, skąd się to wzięło.

Odpowiedz
avatar magic1948
3 3

@katem: o właśnie! Czyli nie tylko ja to zauważyłem. Kiedyś pisali błędnie krul itp a teraz te celowniki liczby mnogiej "kobietą", "chłopaką" itp.

Odpowiedz
avatar bialamurzynka
11 15

W czasach, kiedy w społeczeństwie funkcjonują bąbki, żyrandor i perfuma nic mnie już nie zdziwi...

Odpowiedz
avatar eulaliapstryk
5 7

@bialamurzynka: Jeszcze labolatoria i latlerki. Oraz koronografia i kolanoskopia. Po tym ostatnim dostaję głupawki ze śmiechu, ilekroć sobie przypomnę.

Odpowiedz
avatar konto usunięte
5 5

@eulaliapstryk: w szpitalu w windzie mieliśmy takie piękne "Labolatorium" na rozpisce pięter :D

Odpowiedz
avatar UBywatel
1 1

@bialamurzynka: dodaj jeszcze wziąść, z rzędu, żona-małżonka, włanczać załanczać,

Odpowiedz
avatar Carima
2 2

@UBywatel: Właśnie "z rzędu" jest poprawne. Niezbyt poprawne jest "pod rząd"

Odpowiedz
avatar PooH77
2 2

@UBywatel: Jeszcze bym dorzucił: wziąć coś/kogoś na tapetę.

Odpowiedz
avatar bazienka
1 1

@Caron: na praktyce w sadzie u jakiejs referentki na tabliczce z numerami stalo "asystĘt" @UBywatel: "w kazdym badz razie"

Odpowiedz
avatar pasjonatpl
4 6

To nie moda, tylko brak wiedzy. Rośnie odsetek Polaków, którzy nigdy nie przeczytali ani jednej książki. Emotiokony i krótkie komunikaty na mediach społecznościowych to nieco uboższa forma wyrazu niż książka. Także, o ile coś takiego w ogóle się dzieje, to nie dorabiaj do tego jakiejś większej ideologii. To po prosu postepujący zanik znajomości języka zarówno mówionego jak i pisanego. Samemu zdarzyło mi się poprawiać kilka osób, które z całą pewnością nie mają nic wspólnego z ideologią, która wg ciebie jest za to odpowiedzialna.

Odpowiedz
avatar krzycz
1 5

"te uczucie"...

Odpowiedz
avatar mobydickk
8 8

Ja zawsze tłumaczę, że "oboje" to takie instrumenty. :)

Odpowiedz
avatar airbender
3 9

https://sjp.pwn.pl/sjp/oboje;2491777.html Odnosi się także do dzieci, jeżeli masz chłopców a nie mężczyzn, to jest poprawnie. podejrzewam, że ojciec z małym dzieckiem też jest ok. Jeśli chodzi o braci można mieć wątpliwości. Zasadniczo spróbuj najpierw otworzyć słownik i precyzyjniej określać z czym masz problem.

Odpowiedz
avatar szafa
0 4

Czyli że nieznajomość poprawnej polszczyzny taka piekielna? To obowiązek jakiś czy może się frustrujesz, że ktoś, kto robi błędy, zrobił lepszą karierę od ciebie, a ty jako korektor zarabiasz dwa na rękę?

Odpowiedz
avatar Szpadelek
-1 3

Witam To tylko i wyłącznie moje zdanie. Być może macie rację - to efekt analfabetyzmu. W niektórych przypadkach widzę także chęć przypodobania się do (na nasze nieszczęście) rozwijających ruchów typu ""gender", gdzie nie ma rodzaju męskiego i żeńskiego, gdzie nie ma płci.

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 23 grudnia 2019 o 9:48

avatar bazienka
0 0

@Szpadelek: mysle, ze to raczej efekt nieczytania i cyfryzacji- zamiast czytac ksiazki mlodziez siedzi nad tabletem czy smartfonem

Odpowiedz
avatar MarcinMo
0 0

I kto w tej "historii" jest piekielny? Ja nie rozumiem co to za głupia moda z traktowaniem tego portalu jako jakiegoś hyde parku do dzielenia się jakimiś zbędnymi przemyśleniami. Jak ktoś tak mówi, albo pisze to wtedy zwróć uwagę, a nie zawracaj tym głowy wszystkim.

Odpowiedz
avatar bazienka
1 1

ja rowniez to jest jakis wspolny analfabetyzm podobnie jak "TE"- TE krzeslo, TE okno, TE auto, Te dziecko a nawet jak bylam na praktyce w sadzie to TE rozporzadzenie, TE zazalenie ( i to sedzia niby wyksztalcony czlowiek...) i ciezko im wytlumaczyc, ze jest TO, ONO, nie "te"- bo ten zaimek odnosi sie wylacznie do liczby mnogiej

Odpowiedz
Udostępnij