Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

piekielni.pl

Pokaż menu
Szukaj

Jest sobie bardzo duża kamienica. Za kamienicą jest bardzo duże podwórze. Żeby…

Jest sobie bardzo duża kamienica. Za kamienicą jest bardzo duże podwórze. Żeby nie skłamać - specjalnie na potrzeby historii zmierzyłam - 1090 m2. Na teren został wydany Miejscowy Plan Zagospodarowania (MPZ), zezwalający na budowę garaży. Niestety w planie nie za bardzo jest napisane cokolwiek więcej - garaże należy sytuować na warunkach ogólnych i tyle. Tzn. 3 m od granicy działki ścianą bez otworów okiennych i drzwiowych i 4 metry ścianą z otworami. Albo w granicy działki, jeśli do tej granicy coś już przylega.

Wszystko było pięknie, póki nie kupiło się mapy do celów projektowych. A na mapie wyraźnie widać, że choć podwórze jest puste, to wcześniej były tam kamienice i zostały po nich tylko kształty działek składające się na to podwórze. Czyli tak jakby dwie litery C sklejone ze sobą, z prostokątną działką w środku. Żeby było śmieszniej, środkowa działka ma 90 właścicieli z których niekoniecznie wszyscy żyją.

Gdyby w planie miejscowym napisano, że można sytuować budynki w granicy działki, dałoby się to z głową zagospodarować. Ale że jest na przepisach ogólnych, a działka ma 10 m szerokości - to muszę odsunąć garaże na 3 m od muru granicznego. Dodajemy do tego 5.5 m szerokości garaży i wychodzi 8.5, czyli mam ścianę z bramami 1.5 m od felernej działki pośrodku. Czyli źle.

Oczywiście mogę je obrócić o 90 st. i ustawiać w rządku, przyklejone do siebie tylnymi "plecami", po dwa-przerwa na manewry i znowu dwa, ale to wygląda ewidentnie głupio.
Bo w punktu widzenia nieświadomego widza będzie to 5 par garaży porozrzucanych na podwórzu, nieprzylegające do niczego, wolnostojące, potwornie zagracające przestrzeń pustego, niezagospodarowanego pola.

A ludzie z kamienicy specjalnie jak kupowali tą działkę - pytali się.
Tylko spytali się "czy można będzie tam stawiać garaże". No tak można. MPZ pozwala. No to skoro można, to zdecydowali się kupić te dwie działki w kształcie liter C od miasta. Bo tej środkowej nie mogli.
I naprawdę to nie była by taka masakra gdyby w tym planie miejscowym (MPZ), który obejmuje TYLKO TO PODWÓRZE, ktoś pomyślał i wpisał to sytuowanie obiektów w granicy działki. Tylko tyle.

by takatamtala
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar takatamtala
11 11

Dariusz Koszkul- Celem robienia dokumentacji jest postawienie obiektów w sposób LEGALNY. To co proponujesz mogłoby być ścigane przez Nadzór Budowlany a nazywa się samowola budowlana.

Odpowiedz
avatar SirCastic
-2 4

...ale jak, to na cudzym podwórzu chcą garaże stawiać? Bo nie rozumiem...

Odpowiedz
avatar konto usunięte
7 7

@SirCastic: Kupili część podwórza w kształcie litery C wnętrze C to problem "strat" wojennych ma 90 spadkobierców, którzy nie żyją, a więc nalezałoby ustalić ich spadkobierców.

Odpowiedz
avatar SirCastic
9 9

@maat_: ...z doświadczenia wiem że przy nastu-dziesięciu spadkobiercach, ustalenie czegokolwiek jest nierealne. Natomiast jeśli sytuacja wygląda tak rzeczywiście, to nie pozostaje nic innego jak budowa garaży zgodnie z MPZP (choć głupio), ewentualnie wystąpienie do starostwa/gminy o odstępstwo. Przy ślepej ścianie garażu jest nadzieja.

Odpowiedz
avatar konto usunięte
9 9

@SirCastic: Sąsiedzi teściów zmarli, spadkobierców jest 11. Wszyscy znani z imienia nazwiska, adresu, od 7 lat nie ma możliwości przeprowadzić postępowania spadkowego. Nie są wstanie się umówić na wizytę u notariusza by ustalić pełnomocnictwa an jakąś osobę by ta to załatwiła. Skoro 11 nie może się dogadać to co dopiero 90 właścicieli a właściwie nie wiadomo ilu ich spadkobierców nieznanych z imienia i nazwiska i miejsca pobytu

Odpowiedz
avatar xpert17
-1 3

A może postawić garaże nietrwale związane z gruntem?

Odpowiedz
avatar TakaSobieDziewuszka
4 4

@xpert17: Nawet takie garaże muszą być postawione zgodnie z przepisami. To kwestia urbanistyczna a nie budowlana.

Odpowiedz
avatar SirCastic
4 4

@xpert17: Garaż to garaż. Nieważne czy blaszak, płyta warstwowa, cegły czy drewno, musi spełniać warunki MPZ + - indywidualna zgoda na odstępstwo.

Odpowiedz
avatar TakaSobieDziewuszka
2 4

Tam jest wydany MZP czy WZ? W razie co i jedno i drugie można zmienić, o nie jest piekielna sytuacja. Raczej jest to wina osoby, która występowała o to. Na mapach ewidencyjnych dokładnie widać granice działek.

Odpowiedz
avatar takatamtala
0 2

@TakaSobieDziewuszka: W historii wyraźnie jest napisane że MPZ. MPZ miasto sobie samo uchwala, a nie uchwala się na wniosek. I jest też wyraźnie napisane, ze oni kupowali działkę z już uchwalonym MPZ. I Inwestor nie musi się znać. Spytali się, czy garaże można budować- i usłyszeli że można. Jasne, że można zmieniać, tylko to trwa i efekt tego będzie taki, ze w tym roku oni tych garaży nie zrobią.

Odpowiedz
avatar SirCastic
-1 1

@takatamtala: z całym szacunkiem - jak się inwestor nie zna, to niech zapyta takiej tam Tali PRZED ZAKUPEM. Bo potem w praniu wychodzi jakiś pas zieleni, jakiś niski procent zabudowy i "oszukujo mnie!". Ale oczywiście, jak komuś nie zależy na własnych pieniądzach, może zadzwonić i zapytać sekretarkę w urzędzie gminy.

Odpowiedz
avatar matka_inzynier
0 0

@takatamtala: "MPZ miasto sobie samo uchwala, a nie uchwala się na wniosek" - stwierdzenie to nie jest prawidłowo sformułowane. Gmina/miasto "ZAWSZE" UCHWALA (choć nie "zawsze" musi - od podejmowania takich decyzji są Radni, działający jako organ kształtujący politykę przestrzenną), jednakże w różnych wypadkach (vide: ustawa o pizp) możliwe jest, że po spełnieniu wszystkich przesłanek, zrealizowanie mpzp może odbyć się po wcześniejszym wyrażeniu przez Inwestora akcesu na podjęcie takiego postępowania administracyjnego.

Odpowiedz
avatar takatamtala
1 1

Sławomir Toporkiewicz- można 1.5 m ale w zabudowie jednorodzinnej.

Odpowiedz
avatar Va_faill_Elaine
-1 1

Obliczałaś Pole Powierzchni czy latałaś z tą miarką wzdłuż i wszerz?

Odpowiedz
avatar takatamtala
0 0

@Va_faill_Elaine: Wolałam sprawdzić powierzchnie w KW.

Odpowiedz
avatar LoonaThic
-1 1

Oczywiście PRZED zakupem nie można było sprawdzić map? A teraz żal? Chyba nie ta kolejność, jak uważasz?

Odpowiedz
avatar takatamtala
0 0

@LoonaThic: Uważam, ze jeśli wydaje się MPZ na daną działkę, to tak, żeby sensownie coś się tam dało zbudować. Co do sprawdzania map- ludziom z jakiegoś powodu wydaje się, ze nie muszą spełniać warunków odległości jeśli graniczą z działką która należy do nich. Poza tym istnieje mit w społeczeństwie, ze blaszak to nie budynek i przepisy go nie obowiązują. Więc z mojego punktu widzenia inwestor został wprowadzony w błąd przez Urzędników, ale mógł uniknąć sytuacji, gdyby przed zakupem zaniósł MPZ do profesjonalistów.

Odpowiedz
avatar LoonaThic
0 0

@takatamtala: Ale MPZ to tylko i wyłącznie opis tego co można zrobić na danym terenie. Podkreślam - TERENIE. Sprawy własnościowe można ustalić choćby za pomocą MAP, gdzie każdą działkę sprawdza się po numerach - jeśli jest możliwość to i KW się sprawdza. Ale nie za pomocą MPZP - litości... :( Przecież wyciąg (wypis i wyrys) z MPZ nie są żadną podstawą do czegokolwiek. Jak na wsiach masz zrobiony MPZP i każda działka po drodze to wg MPZP działka budowlana to na każdej można budować? Nie - trzeba wziąć pod uwagę oprócz MPZP MASĘ innych rzeczy. Choćby wymiary działki. Odległości. Przebiegający gazociąg. Na podstawie MPZP nie dowiemy się nic ponad to, co MOŻNA postawić. Ale czy MOŻNA postawić to już zupełnie inne kwestie. Chyba rozumiesz.

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 4 lutego 2018 o 19:55

avatar LoonaThic
0 0

@takatamtala: Co do blaszaka - kazdy mysli, że to budynek nietrwale związany z gruntem, po czym robi fundament pod niego, bo musi na czymś go osadzić :) Inna sprawa - jak to ktoś niedawno ładnie ujął - najczęściej ludzie traktują to tylko jako WSKAZÓWKI, a nie ściśle określone parametry :) Starają się naginać co mogą i jak mogą, byle z korzyścią dla siebie :) Zresztą - chyba to wiesz, bo pracujesz w branży chyba jak kojarzę :)

Odpowiedz
Udostępnij