Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

piekielni.pl

Pokaż menu
Szukaj

Aby zaznajomić was z tematem, wrzucie w Google "Obowiązek alimentacyjny dzieci wobec…

Aby zaznajomić was z tematem, wrzucie w Google "Obowiązek alimentacyjny dzieci wobec rodziców".

Koleżanka z pracy dostała wyrok sądu w sprawie alimentów na rzecz jej ojca. Ojca, który porzucił rodzinę, gdy ona miała 9 lat i uciekł w Polskę z nową partnerką.

Jej matka zaocznie rozwód załatwiła i myśleli, że już po sprawie. Niestety. Jej tatuś, jak się okazało bardzo, ale to bardzo podupadł na zdrowiu, a że pomoc od państwa nie za bardzo mu się należała, wymyślił, że córka musi go utrzymać. I poszedł do sądu po alimenty. We wniosku podał adres sprzed 17 lat, ale zgodnie z prawem po nieodebraniu przesyłki jest ona uznana za doręczoną. I bach, nie stawia się, to sąd dowalił 700 zł co miesiąc, o czym koleżanka dowiedziała się, gdy komornik wlazł jej na pensję. Od 7 miesięcy walczy z tym poprzez prawników, ale jej tatuś, jak się okazało, co mu na podstawowy kieliszek chleba brakuje, zawsze, ale to zawsze ma zwolnienie lekarskie. A komornik działa.

prawo

by Canarinios
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar Grav
32 32

Nie no, chwila moment. W momencie, w którym może udowodnić, że listy nie były dostarczane skutecznie, to składa sprzeciw i żąda przywrócenia terminu rozprawy. Sąd rozpatruje taki sprzeciw zazwyczaj na korzyść składającego (dokumenty meldunkowe będą w 100% wystarczające), po czym cała rozprawa rusza od nowa, gdzie fakt "odprawomocnienia" wyroku jest wystarczającym powodem, by wstrzymać egzekucję komorniczą.

Odpowiedz
avatar krogulec
9 9

@Grav: Dokładnie. To, że tak długo to trwa to znaczy, że ma ciulowych prawników. Choć opieszałość sądów też jest solidna, potrafi trwać 2 tygodnie aż złożony wniosek trafi do akt. 5 miesięcy (bez 4 dni) trwało przekazanie akt z SR do SO, czyli z piętra na piętro!!!

Odpowiedz
avatar Canarinios
-5 9

@krogulec: Zgodzę się, prawnik swoja drogą pewnie super nie jest, ale jak napisałeś sądy a także policja i prokuratura potrafią działać z taką prędkością, że ślimak porusza się przy nich błyskawicznie.

Odpowiedz
avatar krogulec
4 4

@Canarinios: Powstaje pytanie czy wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu został złozony sprzeciw od zajęcia komorniczego.

Odpowiedz
avatar losegzekutores
4 4

@krogulec: zamiast sprzeciwu sugerowałbym wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego celem zabezpieczenia roszczenia córki. A najlepiej zawieszenie... i odwołanie dokonanych zajęć. Inna kwestia, że zdecydowana większość prawników w sprawach egzekucyjnych strasznie się gubi.

Odpowiedz
avatar konto usunięte
6 10

@Canarinios: "Różnie bywa" dlatego, że cała historyjka jest zmyślona.

Odpowiedz
avatar jerzynka78
2 4

Dlatego dodatkowo do rozwodu trzeba regulować też prawo do opieki nad dziećmi.

Odpowiedz
avatar Mementomoris
5 5

@jerzynka78: Brak prawa do opieki nie neguje obowiązku alimentacyjnego. Jest on zawieszany, tylko jeżeli stoi w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego: "Jednocześnie zdarza się, że po alimenty wobec swoich dzieci zgłasza się rodzic który całe życie nie interesował się swoim dzieckiem i nie dokładał jakichkolwiek starań do sprawowania opieki. W takim przypadku dziecko może powoływać się przepisy dotyczące naruszenia prawa podmiotowego. Tego typu roszczenie rodzica o alimenty, w skonkretyzowanej sytuacji, może bowiem stanowić nadużycie przysługującego mu uprawnienia, a przez to być sprzecznym z zasadami współżycia społecznego. Zgodnie z art. 144 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego."

Odpowiedz
avatar jerzynka78
2 2

@Mementomoris: wydaje mi się, że ograniczenie lub zabranie opieki może stanowić jakiś punkt wyjścia w razie potrzeby. Rodzic i tak pieniądze dostanie, a dziecko musi się bronić przed osoba, która nim się nie interesowała a po grosz wie się odezwać.

Odpowiedz
avatar matys2894
2 2

Prawo polskie ma ogromne dziury.

Odpowiedz
avatar Filemona
-2 2

Oj @Canarinios musisz mieć jakieś kompleksy albo bardzo nie lubisz prawników. Ciągle wymyslasz historie, w których jeździsz po studentach prawa, a teraz taka historyjka, której nieścisłości przedstawil Ci wyżej Gran. Jak już chcesz wymyślać i tak psioczyc na prawo, prawników i studentów prawa, to przynajmniej rób to konsekwentnie :)

Odpowiedz
avatar wormsik
0 0

Identyczna historia była już kilka lat temu tutaj.

Odpowiedz
avatar margotek
1 1

Jak to jest, że w Polsce sądy nie mogą znaleźć obywateli, choćby sprawdzić w meldunkach, a komornik znajduje człowieka bez trudu?

Odpowiedz
avatar GlaNiK
0 0

@margotek: To jest dla mnie najlepsze pytanie. Komornik potrafi, nie wiem na ile mu to dużo czasu zajmuję, a w sądzie jakoś im się chyba nie chce, albo też nie mają narzędzi by móc to sprawdzić.

Odpowiedz
Udostępnij