Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

piekielni.pl

Pokaż menu
Szukaj

Boję się być ratowanym... Takim oto optymistycznym początkiem zaczynamy historię. Przekazujemy pacjenta…

Boję się być ratowanym...
Takim oto optymistycznym początkiem zaczynamy historię.

Przekazujemy pacjenta z wypadku zespołowi karetki naziemnej. Następuje przekazanie kart, karteczek i innej papierologii stosowanej gdy pada sakramentalne pytanie:
[R]atownik NibyMedyczny: A co to jest ten Norcuron? Jakiś nowy lek, do czego on służy?
[J]a: Żartujesz sobie prawda?
[R] Nie, powiedz co to jest.
[J] Lek zwiotczający mięśnie stosowany przy intubacji*
[R] Ten taki biały płyn? My na to mówimy mleczko.

Brakło mi słów. Jeśli ktoś kto jeździ w pogotowiu nie zna tak podstawowej rzeczy, to boje się być ratowany. Naprawdę.

*Intubacja: Wsadzanie rurki intubacyjnej do tchawicy, stosowane gdy pacjent wymaga sztucznej wentylacji.

Ratownik 3

by SU45_098
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar JuliaAmelia
13 17

To co tamci ratownicy wpisują potem w raportach? "pacjentowi zostało podane mleczko"?

Odpowiedz
avatar Traszka
4 6

Mleko to mleko, wszyscy tak mowia :) Pieszczotliwa nazwa wziela się od koloru, rzeczywicie mlecznie biały. Gorzej, że to inny lek. Narcan to zwiot, a mleko to plofed, lek usypiajacy.

Odpowiedz
avatar holycrap
2 10

Norcuron nie jest wpisany w listę leków,które ratownik medyczny może sam podać. Wyuczy się tylko 28 leków i na tym koniec.

Odpowiedz
avatar SU45_098
7 11

Hmm A jak będzie wyglądało mleczko w karcie pacjenta?

Odpowiedz
avatar kisiel231
0 2

To już inna sprawa co tam wpisywał. Może jechał definicją, a nie nazwą.

Odpowiedz
avatar doktorek1
4 6

Dawno temu jeździłem w karetce, ale na oddziale wpisuje się do karty nazwę handlową, jeśli pacjent ma mieć podany konkretny lek, lub nazwę chemiczną jeśli chodzi o jakikolwiek lek zawierający daną substancję jako substancje czynną.

Odpowiedz
avatar ZaglobaOnufry
0 10

Normalnie kazdy leczacy/ratujacy, spotykajac nieznane sobie dotychczas lekarstwo, powinien zaraz skontrolowac w jednej z wielu mu niewatpliwie dostepnych list, co to jest, zeby wiedzial na przyszlosc. W opisanym wypadku moze wiedzial, gdzie dzwonia, ale nie pamietal nazwy. A nazw lekarstw jest tysiace, dlatego nie mozna wszystkich znac, ale te podstawowe i czesto uzywane - koniecznie.

Odpowiedz
avatar SU45_098
3 7

Wiesz Norkuron/Pavulon/Inne leki zwiotczjące są raczej często używane (:

Odpowiedz
avatar Traszka
1 3

Su, nie zgodzę się. W karecie albo nie trzeba intubowac, albo zwiot już niewiele pomoże. Zwlaszcza narcan. Już predzej skolina...

Odpowiedz
avatar konto usunięte
6 6

Jaka pieszczotliwa nazwa... i działanie podobne do pavulonu... Przepraszam za skojarzenie, już też się boję.

Odpowiedz
avatar Kannwis
3 3

To już nie jest piekielność, tylko po prostu głupota. Skoro ktoś chce zostać ratownikiem medycznym, no to niech się do cholery chociaż czegoś nauczy. Ode mnie duży plus.

Odpowiedz
avatar Dobryduch
-3 5

Nie widzę tu żadnej piekielności ze strony ratownika. Ratownik nie może zwiotczać to nie wie czym, nie umie i nie robi. Co do samej intubacji ratownik może "8.Intubacja dotchawicza w laryngoskopii bezpośredniej w nagłym zatrzymaniu krążenia przez usta lub przez nos, bez użycia środków zwiotczających oraz prowadzenie wentylacji zastępczej" Cytat dosłowny z rozporządzenia. Swoją drogą na sorze gdzie swego czasu praktykowałem, pamiętam jak ratownik 3 przywiózł nam trzy razy pod rząd pacjenta z rozerwanym mankietem uszczelniającym.

Odpowiedz
avatar konto usunięte
4 4

ale bromek pankuronium jest w spisie leków S i ratownik powinien wiedziec jak ustrojstwo uszykowac do podania. Slang slangiem, ale nie znac nazwy leków karetkowych wstyd.

Odpowiedz
avatar Dobryduch
0 0

Caron możesz mi wysłać tą listę leków? Albo jakiś odnośnik, umocowanie prawne? Bo ja znalazłem tylko coś takiego "Wg ustawy o PRM, art. 36.2. Zespół ratownictwa medycznego jest wyposażony w specjalistyczny środek transportu sanitarnego, spełniający cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane. Zgodnie z tym zapisem, obowiązująca normą jest PN-EN 1789." Czyli w myśl tego "Zgodnie z w/w normą masz posiadać na pokładzie ambulansu typu B i C (podstawowy i specjalistyczny ZRM) lek przeciwbólowy oraz płyny infuzyjne w ilości 4 litrów." Reszta zależy od dysponenta ZRM ( źródło http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=0&dzialnr=2&artnr=4024&b=1&szukana=Komunikat+w+sprawie+warunk%F3w+zawierania+i+realizacji+um%F3w+w+rodzaju+ratownictwo+medyczne. ) u mnie np nie było ani narkanu ani norcuronu ,za to był glukagon którego nigdzie indziej nie widziałem. Żeby nie było, nie próbuję Cię obrazić-po prostu chcę uzupełnić ewentualne braki w wiedzy. W końcu całe życie człowiek się uczy:) Pozdrawiam

Odpowiedz
avatar konto usunięte
-1 3

Co to jest ten Pavulon? Jakaś dawka witamin? ;)

Odpowiedz
Udostępnij